Село on-line. Як громади невеликих міст та сіл використовують інтернет для мобілізації

Село on-line. Як громади невеликих міст та сіл використовують інтернет для мобілізації

За оцінками компанії GfK Ukraine, що займається маркетинговими та соціальними дослідженнями, кількість користувачів Інтернету в Україні понад 15 млн*. За останні роки   on-line армія поповнилась здебільшого за рахунок мешканців сільської місцевості та невеликих містечок.  Також більше ніж в три рази збільшила кількість людей старше 60 років, що користуються мережею.

Інтуїтивно ми розуміємо, що поява Інтернету в невеликих містах і селах впливає позитивнона їх життя. Дорослі мають можливість знаходити роботу в інших областях, діти та молодь отримують доступ до безлічі навчальних матеріалів, що дозволяє їм конкурувати з випускниками столичних шкіл під час вступу до ВНЗ.

Проте про конкретні історії успіху пишуть досить рідко. Команда cityplan.in.ua вирішила заповнити цю білу пляму та познайомити Вас з двома випадками, коли поява сайту змінила життя мешканців громади.

Наш перший герой це село Денижникове, Луганської області з населенням 968 осіб. Точніше, його сільський голова Сергій Артемов, який у липні 2011 року створив офіційний сайт села. Причина – відсутність можливості повідомити широкий загал про успіхи села у впровадженні різноманітних проектів: навчання новим технологіям, розвитку громадського суспільства тощо.  Після чергової відмови публікувати інформацію про громаду в районній газеті, сільський голова прийняв рішення йти в Інтернет.

Сайт села Денижникове так швидко набрав популярність, що після розміщення критичного матеріалу про діяльність однієї з найбільших агрокорпорацій України в Луганській області, керівництво організації звернулось з вибаченнями, та щоб запевнити громаду у своїх добрих намірах профінансувало ремонт сільського дитячого садка, а також частково виправила ті недоліки, про які йшлось у статті. З часом до сільского голови навіть звертались з пропозиціями продати сайт, оскільки він наразі є потужним медіа-ресурсом.

На сайті села, окрім новин, розміщенні також всі офіційні документи, які необхідні мешканцям ( правила благоустрою, нормативні інструкції та положення), а також стратегії розвитку села та перспективи.

Часто адміністрація ресурсу підпрацьовує приватними детективами та журналістами «Жди меня», бо до них звертаються з інших міст і країн з проханням розшукати відомості про родичів, які колись жили або ще живуть у селі та прилеглих населених пунктах. 

Сергій Артемов розповідає: «Недавно пришло сообщение из Новосибирска с просьбой разыскать родственников их предков, которые уехали из Денежниково в поисках свободных земель в Сибирь ещё в 1903 году! Есть обращения из Хабаровска, из Архангельска, из Запорожья... Недавно, житель г. Одинцово, Московская область прислал копии наградных листов на двоих наших ветеранов ВОВ. Увидел на нашем сайте о них публикацию».

Серед перспектив  розвитку сайту – створення розділу «Куплю/Продам», де мешканці могли б вести торгову діяльність. А в мріях – створити інтерактивну onlineкарту села, за допомогою якої можна було б дізнатись які товари є на продаж в кожному господарстві, а також які товари воно потребує.

Не менш захопливий і цікавий досвід інтернетизації малої громади ми знаходимо далеко на півдні, в Білогорському районі АР Крим, де проживає 66 тисяч громадян України. Якщо в Денижникове, ресурс був створений офіційною владою, то молодий сайт Білогорського району з’явився, скоріше як опозиційний по відношенню до чиновників. Його автор, громадський діяч та місцевий політик, Віталій Хомутов, розказав нам про ідею створення ресурсу та про плани на майбутнє.

Поява сайту суттєво змінила життя, в першу чергу активних громадян та опозиційних журналістів, що не мали бажання писати про міфічні успіхи місцевої та центральної влади. Вони отримали платформу де могли розміщувати публікації про реальні проблеми району, висловлювати свою справжню думку та критикувати ті дії органів місцевого самоврядування, які вважали невірними.

Головним завданням сайту Віталій вважає розвиток самоорганізації громади: «Ми прагнемо навчити людей самим вирішувати проблеми громади, не чекаючи поки влада знайде ресурси для цього».

За два місяці існування, сайту Білогірського району вже вдалось вийти на показник в 200 відвідувачів на день. В планах перетворення ресурсу в місцем активності для мешканців білогірської громади. Сайт має стати комунікативною площадкою, де будуть йти обговорення місцевих бюджетів, використання коштів та планування розвитку району.

Ми сподіваємось, що ці приклади надихнуть громадських активістів та небайдужих громадян розвивати мережеві ресурси власних малих громад та закласти ще одну цеглину в розбудову громадянського суспільства в Україні.

Підготував Олександр Равчев, спеціально для cityplan.in.ua

 

* - результати дослідження «Количество и структура пользователей интернета в Украине».

Поділитися

2 коментаря

  • На сайте Всезнайка интернета Староконстантинов присутствуют материалы Новостного, Развликательно, Научного, Исторического. Авторский коллектив сайта всегда находится в поиске уникальной информации по разным темам, которые только будут интересны и познавательны для пользователя. Поэтому присутствуют материалы о животных, последних достижениях в науке, истории, религии, сведения про сегодняшний окружающий мир. Ребята работают на успех сайта, его популярность среди посетителей, используют нетрадиционный подход при раскрытии темы, чтобы предложенный материал был не только прост, но и понятен в получении самого важного в интересующей теме. Представленные варианты развлечений призваны приносить пользу. http://xot.su/
  •  
    Віталій Хомутов · 14.02 о 14:12
    Хорошая статья! Авторы скромно умолчали, что на создание сайта "Новости Белогорья" его администраторов вдохновил семинар для блогеров в Чернигове, организованный Восточноукраинским центром общественных инициатив))

Щоб отримати можливість залишати коментарі, вам необхiдно автризуватись використовуючи свiй профiль на cityplan.in.ua, або зазначенi сервiси: